Dobrý design nechá výrobek mluvit za sebe:Designéři a vyznamenání společnosti Hansa

Ceny

ICONIC AWARDS. Celý svět architektury.

Architektura. Interiér. Produkt. Komunikace. Koncept. ICONIC AWARDS je první nezávislou  mezinárodní architektonickou a designovou soutěží, která se zaměřuje na to, jak se disciplíny vzájemně ovlivňují.

Vítěz ceny:


2017 HANSAEMOTION Wellfit


Soutěž Design Plus byla uvedena do života v roce 1983 frankfurtským veletrhem (Messe Frankfurt) za spolupráce Rady výtvarného umění a Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK). Vyznamenání "Design Plus", které se propůjčuje ročně střídavě v rámci mezinárodního veletrhu spotřebního zboží Ambiente ve Frankfurtu nebo světově největšího mezinárodního veletrhu sanitárního zařízení ISH, za "návrh výrobku, který nezakrní k vlastnímu účelu, nýbrž který je skutečným vzorem a udává směr".

Cenu získaly:

2005 HANSACANYON
2003 HANSAMURANO


Red dot design award je organizován výtvarným ústředím Severního Porýní-Vestfálska. S více než 4000 přihlášenými účastníky z celkem 40 zemí patří k největším návrhářským soutěžím na světě. Dělí se na tři oblasti – product design, communication design a concept design. Uznávanou trofejí je tzv. "red dot", mezinárodní pečeť kvality potvrzující kvalitu designu.

Cenu získaly:

2009 HANSATEMPRA STYLE
2007 HANSACLEAR red dot design award (best of the best)
2005 HANSACANYON, HANSAMOTION
2003 HANSAMURANO


Jedinečný profil mezinárodní ceny za design Baden-Württemberg vychází z každoročně se měnícího tematického zaměření. Ale i serióznost a férovost při posuzování výrobků je v Design Centru Stuttgart na nejvyšším místě: Výrobky, na jejichž designu se podíleli porotci nebo porotkyně jsou zásadně vyloučeny z účasti. Vyznamenávání výrobků probíhá v kategoriích "Focus in Gold" a "Focus in Silber".

Cenu získaly:

v kategorii "Focus in Gold - know-how” 2005 HANSACANYON a
v kategorii "Focus in Silber - Dialog” 2003 HANSAMURANO


iF design award se koná každoročně od roku 1954. Patří k nejvýznamnějším návrhářským soutěžím na světě a zaznamenává ročně přes 1800 účastníků z 30 zemí. Nejúspěšnější mezinárodní návrháři ze znalecké poroty nevolí pouze příslušné nositele ceny, ale jejich jméno je zárukou mimořádného postavení iF a značky iF, která je známá jako značka kvality v oblasti designu.

Cenu získaly:

2014 HANSALOFT, HANSASTELA, HANSAMEDIJET FLEX
2010 HANSATEMPRA STYLE a HANSALATRAVA
2006 HANSACANYON
2004 HANSAMURANO


O "Nejlepší design Spolkové republiky Německo", nejvyšší oficiální vyznamenání za design v Německu, se nelze ucházet. Z pověření spolkového ministerstva hospodářství a práce nominuje a vyznamenává Rada výtvarného umění/German Design Council střídavě výrobky a osobnosti.

Nominovány:

2011 HANSALATRAVA
2010 HANSATEMPRA STYLE
2009 HANSASTELA
2006 HANSACANYON a HANSAMOTION
2004 HANSAMURANO


V roce 1950 vypsal Edgar Kaufmann jr., tehdejší kurátor Muzea moderního umění společně s několika průkopníky z oboru architektury a designu první soutěž Good-Design. Se snahou podporovat veřejné povědomí o vynikajícím designu proto muzeum Chicago Athenaeum od té doby každoročně oceňuje nejlepší celosvětové návrhy a výrobky.

Vyhrály:

2017 HANSAEMOTION Wellfit
2009 HANSALATRAVA
2007 HANSAPUREJET, HANSASTELA a HANSAMOTION
2006 HANSACANYON


"Busse Longlife Design Award" se propůjčuje od roku 1978 každé tři roky. Tato cena vyznamenává výrobky, které se po celou řadu let úspěšně osvědčily a prosadily na trhu. Hodnotí se technická funkce, výrobní funkce, ergonomie a estetika. Výrobky musí být úspěšné na trhu nejméně po dobu osmi let a ne déle než 50 let.

Cenu získaly:

2001 HANSAMIX


Designéři

Bruno Sacco je legendou designu automobilů. Učil se u známých konstruktérů "carrozerro" Ghia a Pininfarina, pak začal v roce 1958 pracovat u společnosti Daimler-Benz v Sindelfingenu u Stuttgartu. Po několika jiných štacích se tam v roce 1975 stal hlavním návrhářem a v roce 1987 konečně ředitelem oddělení designu. Po odchodu do důchodu v roce 1999, odmítl četné nabídky od různých výrobců automobilů. Rozhodl se, že již nikdy nebude dělat design aut. To bylo štěstí pro Hansu, protože se jí v roce 2001 podařilo jej získat jako designového poradce. Výsledkem toho byla spolupráce s Reinhardem Zetschem a následující design řady Hansamurano (2003) a Hansacanyon (2005).

Po ukončení studia založil Reinhard Zetsche mnichovskou návrhářskou kancelář octopus design. Společně s Bruno Saccem vytvořil série armatur Hansamurano a Hansacanyon, které obdržely Red Dot Design Award. Jeho poslední prací je design ruční sprchy Hansa2day. Kromě toho již vytvořil mnoho dalších armatur Hansa: Hansasmartshower, Hansapolo, Hansatwister.

Michael Lammel se po studiu v Essenu stal hlavním návrhářem a později partnerem Matheo Thuna v Milánu. Zde se setkal s Bertrandem Illertem, který se dostal do milánského studia svého profesora díky svému studiu ve Vídni. Společně založili v roce 1999 NOA Design. Pro Hansu udělali návrhy četných armatur, mimo jiné také nové Hansamix, Hansamotion (Red Dot Design Award), Hansaronda Style, Hansabasicjet a Hansaclear (Red Dot Design Award).